Ekonomi

Fed tutanakları, Stellantis kazançları, Nvidia kazanç raporu – Piyasalarda neler oluyor?

Geoffrey Smith

Investing.com – Piyasalar, ısrarcı enflasyonla başa çıkmak için faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağından giderek daha fazla endişe ederken, Fed son politika toplantısının tutanaklarını yayınlayacak. Tahvil faizleri son üç ayın en yüksek seviyelerine ulaşırken, hisse senetleri üçüncü seansını kayıplarla kapatacak. Üst düzey bir ECB yetkilisi, piyasaların geçen hafta avro bölgesi tahvil getirilerini artıran yorumlara “aşırı tepki” verdiğini söyledi. Jeep üreticisi Stellantis ve Çinli keşif devi Baidu büyük hissedar ödemelerini duyururken, Rio Tinto daha temkinli bir görüş benimseyen en son madenci oldu. Nvidia ve TJX, üç aylık faydalar listesinin başında geliyor. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ayrıca ham petrol ve damıtılmış iz stokları için haftalık tahminlerini açıklıyor.

İşte 22 Şubat Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Fed tutanakları

Fed’in son politika toplantısı, enflasyonun beklenenden daha “yapışkan” olduğu ve Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre daha yüksek tutmaya zorlayacağı korkusuyla giderek daha fazla tedirgin olan bir piyasada sallanacak. dakikayayınlayacak

Besledifaiz oranlarına ilişkin beklentilerin kabaca bir göstergesi. 2 yılABD Hazine tahvil getirileri, ABD’li yatırımcıların uzun bir hafta sonundan dönmesiyle Salı günü %4,75 ile üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

New York Fed Lideri John Williamsgün içinde bir konuşma yapacak, ancak konuşma piyasa kapandıktan çok sonra yapılacak.

2. ECB’den Villeroy, piyasaların aşırı tepki verdiğini söylüyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), kilit bir yönetim kurulu üyesiyle yaptığı röportajda, kendi enflasyon sıkıntılarına yanıt olarak bir dizi agresif tepki başlattı. faizArtışı önceden taahhüt etmemesi gerektiğini söyledi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, Fransız gazetesi Les Echos’a piyasaların yönetim kurulu üyesi Isabel Schnabel’in geçen hafta yaptığı açıklamalara “aşırı tepki verdiğini” söyledi. Schnabel, Avrupa Merkez Bankası şişirmeHala zaferden uzak olduğu konusunda uyardı.

Schnabel’in yorumları, Almanya’nın çekirdek enflasyon oranının Ocak ayında keskin bir şekilde arttığının doğrulanmasıyla biraz geçerlilik kazandı. Ayrı ayrı IFO iş anketialtı ayın en yüksek seviyesinde güven gösterdi.

Bu sırada İtalyaYeni rakamlar, enflasyonun Ocak ayında beklenenden fazla düştüğünü ancak %10 civarında seyretmeye devam ettiğini gösterdi.

3. Hisse senetleri kayıplarını yeniden artırmaya hazırlanıyor; TJX ve Nvidia sürüm raporları bekleniyor

ABD hisse senetleri, Fed politikasının gidişatına ilişkin endişeler arasında Salı günü şiddetli düşüşün ardından yeniden düşük açılacak.

  Dow Jones%0.2 düşüyor S&P 500Ve Nasdak 100paralel olarak azalmıştır.

Kazanç raporu açısından yoğun bir günde, Avustralya merkezli dev BHP (ASX: BHP) ve Rio Tinto (ASX: RIO Madencilik hisseleri, her ikisi de temettülerini 24 saat içinde kestikten sonra odaktaydı. Rio’nun dördüncü çeyrek bilgiler de iddiaların yaklaşık %10 gerisinde kaldı. Ayrıca Baidu ADR’leri (NASDAQ: BİDU ), Çinli arama devinin 5 milyar dolarlık geri alımı açıklayıp 2023 için çok daha iyi bir tahminde bulunmasının ardından pazar öncesi %7’den fazla yükseldi. Fransız süt devi DanoneSA (EPA: DANO) Ayrıca sonuçlarile varsayımları aştıktan sonra altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Nvidia (NASDAQ: NVDA), Öncü Doğal Kaynaklar(NYSE: PXD), eBay (NASDAQ: EBAY), Berrak Grup (NASDAQ: LCID) ve Etsy (NASDAQ: ETSY ) kapanıştan sonra raporlarını paylaşacak. TJX (NYSE: TJX), özellikle perakende devleri Walmart (NYSE: WMT) Ve Ana Depo(NYSE’den: HD) zayıf görünümün ardından piyasa öncesinde dikkat çekecek.

4. Stellantis paraya para demez; Tesla Almanya planlarını geri çekiyor

Carlos Tavares, Jeep üreticisi Stellantis’te (NYSE: STLA ) büyüsünü yapmaya devam etti. Peugeot (OTC: pugoyOpel ve Fiat markalarının da sahibi olan küme, yarı iletken mevcudiyetiyle ilgili devam eden sorunlara rağmen 2022’de gelir ve net kârın keskin bir şekilde toparlanmasının ardından 1,6 milyar dolarlık hisseyi geri satın alacağını ve 2022’de 4,5 milyar dolarlık temettü ödeyeceğini söyledi.

Grubun elektrikli araç satışları bir önceki yıla göre %41 artarak 288 bin adete ulaştı.

Öte yandan Tesla (NASDAQ: TSLA), Reuters’e Almanya’daki fabrikasında pil üretme hedeflerini küçülttüğünü ve bunun yerine Enflasyon Düşürme Yasası’nın (IRA) sunduğu vergi indirimlerinden yararlanmak için yatırım kaynaklarını ABD’ye yönlendirdiğini doğruladı.

Bu saldırı, AB ve Birleşik Krallık’ta IRA’nın Avrupa’da yeşil teknolojiye yapılan yatırımların içini boşalttığına dair endişeleri artıracak.

5. Petrol, faiz korkularıyla düştü; Beklenen API stokları

Ham petrol fiyatları, diğer riskli varlıklara zarar veren faiz oranı endişeleri arasında Salı günü düştü.

, WTIVadeli işlemler %1,1 düşüşle varil başına 75,56 dolardan işlem gördü. brent%1 düşüşle 82,25 dolara geriledi.

Amerikan Petrol Enstitüsügün içerisinde haftalık stok verilerini açıklayacaktır.

Öte yandan Kazakistan’ın bu yıl Rusya’nın boru hattı sistemiyle Almanya’ya günde ortalama 25 bin varil ham petrol sevk etmeyi planladığını açıklaması, geçen yılki yaptırımlara rağmen Rus petrolünün Avrupa pazarına sızma olasılığını artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu