Haber

İlber Ortaylı’dan İstanbul Yorumu: ‘Kaos Değil, Endişe ve Karamsarlığın Habercisi’

Tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul’daki bayram kalabalığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ortaylı, ‘Bayramın ilk günü gördüğümüz kalabalık kaos değil, bir telaş ve karamsarlığın alametidir’ dedi.

“Bir yarımadaya, daha doğrusu üç tarafı köprüye tıkışmış yirmi milyon insan bir adım bile atamaz.”

Ortaylı’nınYazının devamı şu şekilde: ‘Sirkeci–Sultanahmet, Eminönü Meydanı ve vapur iskelesinin ortasında, Sultanahmet ve Divanyolu kalabalık değil, kıyamet görünümündeydi. Bir yarımadaya, daha doğrusu üç yanı köprüye tıkışmış yirmi milyon insan bir adım bile atamaz.

Zavallı İstanbul! Ne kadar tatlı ve asilsin. Üç dünya imparatorluğu tarafından bize emanetsiniz. Seni kurtarmak için savaşan bir Cumhuriyetin gerçek başkenti sensin. Ancak sizi koruyamayan, sizi talan eden bir çete var.

Üstelik bu şehrin kalabalığı, bizim hiç ihtiyacımız olmayan başka amaçlar için buraya taşınmış ve nakledilmek zorunda bırakılmış bir kalabalıktır. Kimseye zorbalık yapmaya gerek yok. Plan ve programla onları ülkenin boş yerlerine yönlendirme idealiyle hareket etmemiz ve her şeyden önce ülke sahiplerinin havasına, suyuna sahip çıkmamız gerekiyor. Bu sahip için herhangi bir ayrım yapılmasına gerek yoktur. Ayrım fiili çalışma ve üretime katkı açısından olmalıdır.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu